به گزارش روابط عمومي معاونت آموزش ابتدايي اولين جشنواره كشوري پروژه هاي علمي دانش آموزان دوره ابتدايي در روز شنبه 18 تيرماه 1390 با حضور مقام عالي وزارت، جمعي از معاونين محترم وزير، مشاوران، مديران كل، معاونين و كارشناسان معاونت آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش، معاونين آموزش ابتدايي، روساي آموزش پيش دبستان و دبستاني، روساي گروه تكنولوژي و گروههاي آموزشي و كارشناسان ابتدايي استانها، دانش آموزان برگزيده و معلمين آنان در اردوگاه شهيد باهنر تهران برگزار گرديد.

مقام عالي وزارت در اين جشنواره به بيان سياستها و رهنمودهاي خود پرداختند. ايشان در ابتدا در رابطه با جشنواره جابرين حيان بيان داشتند كه شاهد یک طرح موفق در دوره ابتدایی هستیم و اگر تحول در دوره ابتدایی انجام شود در دوره راهنمایی و متوسطه، اين تحول قطعی است.

ايشان ادامه دادند: طرح جابربن حیان در چهار سطح صورت پذیرفته كه طرح موفقي است و زمینه تحول بنیادین همین است. اين طرح در دو مدرسه  از هر منطقه آموزش و پرورش كشور اجرا شده و در سال آینده 10٪ مدارس باید آن را اجرا کنند. ايشان راه رسیدن به جایگاه تحول بنیادین، را ايجاد فضایی در کلاس بيان كردند که دانش آموز بتواند فکر کند، زيرا اگر دانش آموز فکر کردن را بياموزد، همه چیز درست می شود.

مقام عالي وزارت اعلام كردند: مغز تفکر وزارت آموزش و پرورش در رابطه  با تحول بنیادین بردن دانش آموز به سمت تفکر و اندیشه است که این طرح موفق نمونه ای از آن است و ادامه دادند: از رسانه ها تقاضا می نمایم نمایشگاه جشنواره جابربن حيان را بصورت ویژه به تصویر بکشيد تا نشان داده شود دانش آموز ابتدایی با جثه  کوچک، دارای عقل بزرگی است.

دكتر حاجي بابايي به مديريت خانمها در آموزش ابتدايي اشاره كرده و فرمودند: یک رقابت مدیریتی ايجاد شده و شرایط مناسبي برای دانش آموزان ابتدا‌یی فراهم گرديده است و با توجه به روحيه حساس دانش آموزان دوره ابتدايي بيش از 60 درصد معلمان اين دوره را خانم ها تشكيل ميدهند كه اين كار تحولي عظيم در ساختار دوره ابتدايي است.

دكتر حاجي بابايي با اشاره به جذب مشاور و معلم ورزش، ايجاد كتابخانه كلاسي، اضافه كردن يك ساعت به دروس قرآن، ارزشيابي توصيفي و هوشمندسازي مدارس در دوره ابتدايي به عنوان مهمترين اقدامات آموزش وپرورش در راستاي تحول بنيادين نام بردند و گفتند: ايجاد فضا براي تفكر، خلاقيت و نوآوري در دانش آموزان دوره ابتدايي از مهم ترين فعاليت هاي پيش بيني شده براي اين دوره است.

وي با تاكيد براهميت دوره ابتدايي افزود: با زيرساخت مناسب و صحيح دوره ابتدايي، دوره هاي راهنمايي ومتوسطه نيز به طرز مطلوبي ساخته مي شود.

ايشان به اجرايي 20 طرح در دوره ابتدايي در طي 20 ماه گذشته اشاره كردند و فرمودند: طرح هايي مانند  جابربن حيان، سباح ، تعطيلي پنج شنبه هاي مدارس ابتدايي به عنوان نقطه آغازي براي اقدامات جديد ديگر در دوره ابتدايي است و تصريح كردند: انجام اين طرح ها در دوره ابتدايي به معناي عدم فعاليت در دوره هاي تحصيلي راهنمايي و متوسطه نيست بلكه توجه ويژه به دوره ابتدايي را خاطرنشان مي كند و افزودند: هشت هزار مجتمع ترنم ولایت تشکیل شده که 90٪ آن ابتدایی هستند.

ايشان طرح آموزش شنا به دانش‌آموزان پايه سوم ابتدايي را موفق خواند و گفت: آموزش بيش از 900 هزار دانش‌آموز كاري بسيار بزرگ است و با اشاره به توليد كتاب‌هاي جديد براي مقطع ابتدايي ادامه داد: همه كتاب‌هاي دوره ابتدايي را بر اساس اهداف جشنواره جابربن حيان كه پرورش تفكر، خلاقيت و نوآوري است، تغيير خواهيم داد.

وي با اشاره به طرح هوشمندسازي مدارس، گفت: پيش از هوشمندسازي مدارس راهنمايي و دبيرستان‌ها، هوشمندسازي براي مدارس ابتدايي مفيد است چرا كه دانش‌آموزان از دوران دبستان بايد فناوري را بياموزند و اين كار نيز اجرا شده است.

وزير آموزش و پرورش با اشاره به طرح تعطيلي دبستان‌ها در روزهاي پنج‌شنبه تأكيد كرد: با اجراي اين طرح شرايط ادامه تحصيل معلمان ابتدايي را در روزهاي پنج‌شنبه و جمعه در دانشگاه ويژه فرهنگيان فراهم مي شود و كلاس‌هاي ضمن خدمت آنها را نيز در اين دانشگاه اجرا كرد.

حاجي‌بابايي با تاكيد بر يك نوبته شدن مدارس ابتدايي در شيفت صبح افزود: تحصيل دانش‌آموز در نوبت بعدازظهر، ظلم و تبعيض نارواست و خانواده ها  نبايد رضايت دهند  كه فرزندانشان در نوبت عصر درس بخوانند مگر در شرايط اضطرار.

دكتر حميدرضا حاجي بابايي گفت : اساس آموزش و پرورش، مقطع ابتدايي است لذا كيفيت بخشي به آموزش ابتدايي از مهمترين و تعيين كننده ترين اقدامات است. ايشان در ادامه افزودند: نقشه جامع آموزش و پرورش به طور كامل در سال تحصيلي جديد اجرا مي شود.

وزير آموزش و پرورش در ادامه گفت: با تحول بنيادين آموزش و پرورش، كل كتب درسي در يك پروسه 4-5 ساله از نظر حجم، محتوا و ويژگي هاي ديگر تغيير مي كند.

دكتر حاجي بابايي افزود: امروز از معلم هاي فعال در حوزه ابتدايي در جشنواره جابر ابن حيان تشكر مي كنيم شايد فردا از معلمان طرح سباح تشكر كنيم و روزهاي بعد از ساير معلمان فعال در عرصه هاي ديگر تشكر مي كنيم و عنوان كردند به 53 هزار معلم ابتدايي فعال در جشنواره جابر ابن حيان تقديرنامه اهداء خواهد شد.

دكتر حاجي بابايي ادامه داد : بايد فعاليت هايي در آموزش و پرورش انجام دهيم كه باسوادترين معلمان با انگيزه بالا، وارد ابتدايي شوند و عنصر اصلي در تحول بنيادين كه معلم است با ميل و رغبت در كلاس حضور پيدا كند.

وزير آموزش و پرورش:  زيرساخت‌هاي تحول در دوره ابتدايي فراهم شده است و ايده مدرسه تحول آفرين و دوست داشتني را نيز تحقق مي‌بخشيم.

وزير آموزش و پرورش با اشاره به برخي از آموزش‌هاي ضمن خدمت برگزار شده در دوره ابتدايي براي معلمان عنوان كرد: 720 ساعت تدريس مدرسان به معلمان دوره ابتدايي ضبط مي‌شود و در اختيار تمام معلمان قرار مي‌گيرد. علاوه بر آن 250 ساعت برنامه تدريس كتاب‌هاي جديد اول ابتدايي نيز با همكاري صدا و سيما ضبط مي‌شود و به صورت يك بسته آموزشي در اختيار تمام معلمان قرار مي‌گيرد.

درحاشيه مراسم افتتاحيه جشنواره كشوري جابرابن حيان، وزير آموزش و پرورش از نخستين نمايشگاه پروژه هاي علمي دانش آموزان دوره ابتدايي در اردوگاه شهيد باهنر تهران بازديد كرد. در اين نمايشگاه 160 پروژه علمي برتر توسط 460 دانش آموز از 32 استان كشور به نمايش گذاشته شد و مقام عالي وزارت در طي سه ساعت بازديد از تك تك غرفه هاي اين نمايشگاه ديدن كردند و با دانش آموزان برگزيده به گفتگويي صميمانه پرداختند.

يكي از اين دانش آموزان امير محمد غريبي دانش آموز مدرسه ابتدايي طلايه داران شاهرود بود كه در گفتگويي صميمانه با وزير آموزش و پرورش در جريان بازديد از نمايشگاه دستاوردهاي علمي دانش آموزان برتر دوره ابتدايي در نخستين جشنواره جابر ابن حيان با زباني كودكانه گفت: آزمايش زنگ زدن آهن را انجام دادم چون هم در زندگي و هم در درس مرا كمك خواهد كرد.

اين دانش آموز شاهرودي با اعلام اينكه آيه 155 سوره بقره انگيزه اصلي اش براي انجام اين آزمايش بوده است به تشريح مراحل آزمايش خود براي وزير آموزش و پرورش پرداخت. دكتر حاجي بابايي نيز در در ادامه با لحني صميمانه گفت: مرد بزرگ من دو سؤال از شما دارم؛ اول اينكه اگر اين آهن زنگ زد چه كارش كنيم؟ و دوم آن كه اگر بخواهيم يك آدم زنگ نزند يعني در معرض گناه قرار نگيرد چه كاري بايد انجام دهيم؟ دانش آموز نيز با سرعت پاسخ سؤال اول را ضد زنگ زدن و رنگ كردن و پاسخ سؤال دوم را توبه كردن ذكر كرد. در پايان دكتر حاجي بابايي با آرزوي سلامتي براي اين دانش آموز محقق شاهرودي از توضيحات وي تشكر كرد و افزود:در آينده دانشمند بزرگي خواهي شد.

منبع خبر:http://gea.medu.ir   تاریخ خبر :  19/04/90تاريخ : سه شنبه ۲۱ تیر۱۳۹۰ | 20:14 | نویسنده : قادر طلیعه |
  • ایران کاشی
  • ایران موزه